Vishay/Dale RWR81SR909FSRSL
RWR81SR909FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81SR909FSRSL
Brief Description
RES 0.909 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81SR909FSRSL.pdf
Availability of RWR81SR909FSRSL
QUANTITY
RWR81SR909FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81SR909FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR81SR909FSRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.909
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81SR909FSRSL
Related LinksRWR81SR, RWR81SR909FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81SR909FSRSL Details Description
Related parts for RWR81SR909FSRSL
IC OPAMP GP 44MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CONN CABLE CLAMP SZ 18 1-20 BLK datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 6.3V X7R 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
OSC TCXO 16.3676MHZ SNWV SMD datasheet.pdf
HEAVYCON PANEL MOUNT FLANGE datasheet.pdf
CABLE 6COND 18AWG RED SHLD 1000' datasheet.pdf
LABEL CARD YELLOW datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB datasheet.pdf
FIXED IND 1.4UH 2.52A 56.2 MOHM datasheet.pdf
EVALUATION MODULE UCC29950 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 22POS SKT datasheet.pdf