Vishay/Dale RWR81SR953FRRSL
RWR81SR953FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81SR953FRRSL
Brief Description
RES 0.953 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81SR953FRRSL.pdf
Availability of RWR81SR953FRRSL
QUANTITY
RWR81SR953FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81SR953FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR81SR953FRRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.953
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81SR953FRRSL
Related LinksRWR81SR, RWR81SR953FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81SR953FRRSL Details Description
Related parts for RWR81SR953FRRSL
REG SW -9V 1.5A HORZ datasheet.pdf
IC OPAMP CHOPPER 1.9MHZ 8DIP datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 1A TO263-3 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 4POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
RES 1.58K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 2VOUT 20W datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf