Vishay/Dale RWR81SR953FSBSL
RWR81SR953FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81SR953FSBSL
Brief Description
RES 0.953 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81SR953FSBSL.pdf
Availability of RWR81SR953FSBSL
QUANTITY
RWR81SR953FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81SR953FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR81SR953FSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.953
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81SR953FSBSL
Related LinksRWR81SR, RWR81SR953FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81SR953FSBSL Details Description
Related parts for RWR81SR953FSBSL
CAP CER 0.1UF 6.3V X5R 0204 datasheet.pdf
CONN HEADER 72POS VERT .100 15AU datasheet.pdf
IC CLK BUF DDR 220MHZ 1CIRC datasheet.pdf
CAP NIOB OXID 15UF 20% 2.5V 1206 datasheet.pdf
BOARD EVAL SI4703 VERSION C datasheet.pdf
IC PCM LINE INTERFACE 18SOIC datasheet.pdf
CONN HSG JAM NUT RCPT 10POS datasheet.pdf
RES 200 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 6TMLF datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100" datasheet.pdf