Vishay/Dale RWR81SR953FSS70
RWR81SR953FSS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81SR953FSS70
Brief Description
RES 0.953 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81SR953FSS70.pdf
Availability of RWR81SR953FSS70
QUANTITY
RWR81SR953FSS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81SR953FSS70
Internal Part NumberEIS-RWR81SR953FSS70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.953
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81SR953FSS70
Related LinksRWR81SR, RWR81SR953FSS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81SR953FSS70 Details Description
Related parts for RWR81SR953FSS70
CONV DC/DC 5VIN 3.3VOUT 15A SMD datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 11 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 5.76K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TVS DIODE 13.6VWM 22.5VC AXIAL datasheet.pdf
IC LOAD MGMT SWITCH ADV 6-WLCSP datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 41POS SKT datasheet.pdf
30+30 DIL VERT PIN HDR datasheet.pdf
DIODE ZENER 19V 5W T18 datasheet.pdf
RES SMD 1.82K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf