Vishay/Dale RWR82N1500FSBSL
RWR82N1500FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR82N1500FSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 150 OHM 1.5W 1% AXIAL
Datasheet Download
RWR82N1500FSBSL.pdf
Availability of RWR82N1500FSBSL
QUANTITY
RWR82N1500FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR82N1500FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR82N1500FSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR82N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)150
Tolerance±1%
Power (Watts)1.5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.078" Dia x 0.312" L (1.98mm x 7.92mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR82N1500FSBSL
Related LinksRWR82N1, RWR82N1500FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR82N1500FSBSL Details Description
Related parts for RWR82N1500FSBSL
CONN HEADER 9POS 1MM SMD TIN datasheet.pdf
BOX PLSTC GRAY 15.73"L X 13.85"W datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 110 OHM 16DIP datasheet.pdf
FFC 1.00 TYPE D 16 CKTS LGT 127 datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 203 TYPE A 14POS datasheet.pdf
CAP CER 0.70PF 10V NP0 0201 datasheet.pdf
RES SMD 44.2KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
OSC XO 4.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 1A 2010 datasheet.pdf