Vishay/Dale RWR82N1500FSBSL
RWR82N1500FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR82N1500FSBSL
Brief Description
RES 150 OHM 1.5W 1% AXIAL
Datasheet Download
RWR82N1500FSBSL.pdf
Availability of RWR82N1500FSBSL
QUANTITY
RWR82N1500FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR82N1500FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR82N1500FSBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)150
Tolerance±1%
Power (Watts)1.5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.078" Dia x 0.312" L (1.98mm x 7.92mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR82N1500FSBSL
Related LinksRWR82N1, RWR82N1500FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR82N1500FSBSL Details Description
Related parts for RWR82N1500FSBSL
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 93.1K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC CLK SOURCE SET-TOP 16-SOIC datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CONN HDR 6POS 1.27MM SMD R/A datasheet.pdf
SPD AC 1W+G 230VAC datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 4.5A 52 MOHM TH datasheet.pdf
RES 13K OHM 0.3W 0.5% RADIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf
CAP FILM 1NF 5% 1600VDC datasheet.pdf