Vishay/Dale RWR82N20R0FRB12
RWR82N20R0FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR82N20R0FRB12
Brief Description
RES 20 OHM 1.5W 1% AXIAL
Datasheet Download
RWR82N20R0FRB12.pdf
Availability of RWR82N20R0FRB12
QUANTITY
RWR82N20R0FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR82N20R0FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR82N20R0FRB12
PackagingBulk
Resistance (Ohms)20
Tolerance±1%
Power (Watts)1.5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.078" Dia x 0.312" L (1.98mm x 7.92mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR82N20R0FRB12
Related LinksRWR82N2, RWR82N20R0FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR82N20R0FRB12 Details Description
Related parts for RWR82N20R0FRB12
CONN EDGECARD 44POS .156 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 1.91KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 2.7M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 2.55KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
RES 22.1 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 182 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
MICRO 37C P 72" WHT JACKS NI datasheet.pdf
RES SMD 1.4K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf