Vishay/Dale RWR82N59R0FSRSL
RWR82N59R0FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR82N59R0FSRSL
Brief Description
RES 59 OHM 1.5W 1% AXIAL
Datasheet Download
RWR82N59R0FSRSL.pdf
Availability of RWR82N59R0FSRSL
QUANTITY
RWR82N59R0FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR82N59R0FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR82N59R0FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR82N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)59
Tolerance±1%
Power (Watts)1.5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.078" Dia x 0.312" L (1.98mm x 7.92mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR82N59R0FSRSL
Related LinksRWR82N5, RWR82N59R0FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR82N59R0FSRSL Details Description
Related parts for RWR82N59R0FSRSL
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
CAP TRIMMER 1.4-3PF 100V SMD datasheet.pdf
SWITCH SPDT 1A 30VDC ROLLR PLNGR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 600W datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 500MW 1206 datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 1.1KVAC QC TERM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf