Vishay/Dale RWR82N5R76BSS73
RWR82N5R76BSS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR82N5R76BSS73
Brief Description
RES 5.76 OHM 1.5W 0.1% AXIAL
Datasheet Download
RWR82N5R76BSS73.pdf
Availability of RWR82N5R76BSS73
QUANTITY
RWR82N5R76BSS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR82N5R76BSS73
Internal Part NumberEIS-RWR82N5R76BSS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR82N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.76
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1.5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.078" Dia x 0.312" L (1.98mm x 7.92mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR82N5R76BSS73
Related LinksRWR82N5, RWR82N5R76BSS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR82N5R76BSS73 Details Description
Related parts for RWR82N5R76BSS73
OPTOISOLATOR 5KV TRANSISTOR 8DIP datasheet.pdf
CAP CER 0.39UF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
CONN HSG BOX MNT RCPT 21POS datasheet.pdf
CONN RCPT 5 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES 94.2 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 267 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 178 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 150K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 270VIN 18.5VOUT 25W datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS 5.08MM datasheet.pdf
CAP CER 5.4PF 25V NP0 01005 datasheet.pdf