Vishay/Dale RWR82N6040FSBSL
RWR82N6040FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR82N6040FSBSL
Brief Description
RES 604 OHM 1.5W 1% AXIAL
Datasheet Download
RWR82N6040FSBSL.pdf
Availability of RWR82N6040FSBSL
QUANTITY
RWR82N6040FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR82N6040FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR82N6040FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR82N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)604
Tolerance±1%
Power (Watts)1.5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.078" Dia x 0.312" L (1.98mm x 7.92mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR82N6040FSBSL
Related LinksRWR82N6, RWR82N6040FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR82N6040FSBSL Details Description
Related parts for RWR82N6040FSBSL
CAP FILM 2200PF 10% 63VDC RADIAL datasheet.pdf