Vishay/Dale RWR82S10R0FSB12
RWR82S10R0FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR82S10R0FSB12
Brief Description
RES 10 OHM 1.5W 1% AXIAL
Datasheet Download
RWR82S10R0FSB12.pdf
Availability of RWR82S10R0FSB12
QUANTITY
RWR82S10R0FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR82S10R0FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR82S10R0FSB12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR82S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10
Tolerance±1%
Power (Watts)1.5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.078" Dia x 0.312" L (1.98mm x 7.92mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR82S10R0FSB12
Related LinksRWR82S1, RWR82S10R0FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR82S10R0FSB12 Details Description
Related parts for RWR82S10R0FSB12
CAP CER 20PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 1KV X7R 1808 datasheet.pdf
RES 45.3K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY FRLK BKWY 13POS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 32POS PIN datasheet.pdf
RES 5.62K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 8.2NH 150MA 550 MOHM datasheet.pdf