Vishay/Dale RWR82S10R2FRBSL
RWR82S10R2FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR82S10R2FRBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 10.2 OHM 1.5W 1% AXIAL
Datasheet Download
RWR82S10R2FRBSL.pdf
Availability of RWR82S10R2FRBSL
QUANTITY
RWR82S10R2FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR82S10R2FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR82S10R2FRBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR82S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10.2
Tolerance±1%
Power (Watts)1.5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.078" Dia x 0.312" L (1.98mm x 7.92mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR82S10R2FRBSL
Related LinksRWR82S1, RWR82S10R2FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR82S10R2FRBSL Details Description
Related parts for RWR82S10R2FRBSL
IC DAC 8BIT PARALLEL INP 20TSSOP datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 14AWG BLACK 50' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES 6.19K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 220K OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
OSC XO 4.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.048V SOT23-6 datasheet.pdf