Vishay/Dale RWR82S1100FSRSL
RWR82S1100FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR82S1100FSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 110 OHM 1.5W 1% AXIAL
Datasheet Download
RWR82S1100FSRSL.pdf
Availability of RWR82S1100FSRSL
QUANTITY
RWR82S1100FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR82S1100FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR82S1100FSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR82S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)110
Tolerance±1%
Power (Watts)1.5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.078" Dia x 0.312" L (1.98mm x 7.92mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR82S1100FSRSL
Related LinksRWR82S1, RWR82S1100FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR82S1100FSRSL Details Description
Related parts for RWR82S1100FSRSL
RES 4.75K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS .100 VERT GOLD datasheet.pdf
OSC XO 66.666MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
IC DAC DUAL SERIAL 13BIT 16-QSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS MALE IN-LINE #20 datasheet.pdf
LED RED CLEAR 0805 SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 216VWM 348.6VC R6 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 23POS SKT datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 15A 115VAC 28VDC datasheet.pdf