Vishay/Dale RWR82S1101FSS73
RWR82S1101FSS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR82S1101FSS73
Brief Description
RES 1.1K OHM 1.5W 1% AXIAL
Datasheet Download
RWR82S1101FSS73.pdf
Availability of RWR82S1101FSS73
QUANTITY
RWR82S1101FSS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR82S1101FSS73
Internal Part NumberEIS-RWR82S1101FSS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR82S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)1.5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.078" Dia x 0.312" L (1.98mm x 7.92mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR82S1101FSS73
Related LinksRWR82S1, RWR82S1101FSS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR82S1101FSS73 Details Description
Related parts for RWR82S1101FSS73
IC REG LDO ADJ 0.8A SOT223 datasheet.pdf
Connector Receptacle 13 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES ZERO OHM 0804 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
IC MCU USB OTP 8K 24QFN datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD datasheet.pdf
COPPER SPLICE WITH CORONA RE datasheet.pdf
PUSH BUTTON SWICH datasheet.pdf
TERMINAL,BUDG RECT 22-16 10 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 10 OHM 5% 25W datasheet.pdf