Vishay/Dale RWR82S1180FRS73
RWR82S1180FRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR82S1180FRS73
Brief Description
RES 118 OHM 1.5W 1% AXIAL
Datasheet Download
RWR82S1180FRS73.pdf
Availability of RWR82S1180FRS73
QUANTITY
RWR82S1180FRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR82S1180FRS73
Internal Part NumberEIS-RWR82S1180FRS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR82S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)118
Tolerance±1%
Power (Watts)1.5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.078" Dia x 0.312" L (1.98mm x 7.92mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR82S1180FRS73
Related LinksRWR82S1, RWR82S1180FRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR82S1180FRS73 Details Description
Related parts for RWR82S1180FRS73
RES SMD 13.7 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISR 4.63V 9MICROSMD datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CPU 32K EE 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
THERMAL INTERFACE PAD datasheet.pdf
IC DGTL POT 50K 128TAPS SC70-6 datasheet.pdf
TRIMMER 25K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 8POS SKT datasheet.pdf
SCD 3.81/24/90F 3.2SN BK BX datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X12.7MM XCUT datasheet.pdf
CA RELAY 1 FORM A 12V datasheet.pdf
CRYSTAL 37.400 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf