Vishay/Dale RWR82S1180FRS73
RWR82S1180FRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR82S1180FRS73
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 118 OHM 1.5W 1% AXIAL
Datasheet Download
RWR82S1180FRS73.pdf
Availability of RWR82S1180FRS73
QUANTITY
RWR82S1180FRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR82S1180FRS73
Internal Part NumberEIS-RWR82S1180FRS73
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR82S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)118
Tolerance±1%
Power (Watts)1.5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.078" Dia x 0.312" L (1.98mm x 7.92mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR82S1180FRS73
Related LinksRWR82S1, RWR82S1180FRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR82S1180FRS73 Details Description
Related parts for RWR82S1180FRS73
TE AP/VLI 2.5 WM datasheet.pdf
RES SMD 2.2K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
MOD INVERTER CCFL DIM DUAL 6MA datasheet.pdf
RES 1.62K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
KIT CONN MINI-FIT JR 4.20MM datasheet.pdf
TRIMMER 50K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
INSULATION PUNCH datasheet.pdf
CONN BASE BOTTOM ENTRY SZE6 datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf