Vishay/Dale RWR82S11R0FRRSL
RWR82S11R0FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR82S11R0FRRSL
Brief Description
RES 11 OHM 1.5W 1% AXIAL
Datasheet Download
RWR82S11R0FRRSL.pdf
Availability of RWR82S11R0FRRSL
QUANTITY
RWR82S11R0FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR82S11R0FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR82S11R0FRRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR82S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)11
Tolerance±1%
Power (Watts)1.5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.078" Dia x 0.312" L (1.98mm x 7.92mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR82S11R0FRRSL
Related LinksRWR82S1, RWR82S11R0FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR82S11R0FRRSL Details Description
Related parts for RWR82S11R0FRRSL
IC DRIVER HALF-BRIDGE 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 14 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
RES 32K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
TOP CUTTER datasheet.pdf
SENSOR PROX 6.7MM NPN 12-24VDC datasheet.pdf