Vishay/Dale RWR82S1211FRB12
RWR82S1211FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR82S1211FRB12
Brief Description
RES 1.21K OHM 1.5W 1% AXIAL
Datasheet Download
RWR82S1211FRB12.pdf
Availability of RWR82S1211FRB12
QUANTITY
RWR82S1211FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR82S1211FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR82S1211FRB12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR82S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.21k
Tolerance±1%
Power (Watts)1.5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.078" Dia x 0.312" L (1.98mm x 7.92mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR82S1211FRB12
Related LinksRWR82S1, RWR82S1211FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR82S1211FRB12 Details Description
Related parts for RWR82S1211FRB12
CAP TANT 2.2UF 25V 10% 1411 datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 50V 6A TO263AB datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 4POS datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
RES 255 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
MINITEK datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X5.84MM T766 datasheet.pdf
FERRITE CHIP 50 OHM 1000MA SMD datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 100V C0G 0603 datasheet.pdf
Z-PACK 2MM HM,TYPE F,U/SHEILD datasheet.pdf