Vishay/Dale RWR82S1240FRBSL
RWR82S1240FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR82S1240FRBSL
Brief Description
RES 124 OHM 1.5W 1% AXIAL
Datasheet Download
RWR82S1240FRBSL.pdf
Availability of RWR82S1240FRBSL
QUANTITY
RWR82S1240FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR82S1240FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR82S1240FRBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR82S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)124
Tolerance±1%
Power (Watts)1.5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.078" Dia x 0.312" L (1.98mm x 7.92mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR82S1240FRBSL
Related LinksRWR82S1, RWR82S1240FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR82S1240FRBSL Details Description
Related parts for RWR82S1240FRBSL
BATTERY PK 13.5V C SIZE ALKALINE datasheet.pdf
IC SWITCH HALL EFFECT UNI SOT23W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
MICRO 25POS PIN 8" datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 25A RNDM PNL MNT datasheet.pdf
RES 1K OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X20MM XCUT datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf