Vishay/Dale RWR82S16R9DRB12
RWR82S16R9DRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR82S16R9DRB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 16.9 OHM 1.5W 0.5% AXIAL
Datasheet Download
RWR82S16R9DRB12.pdf
Availability of RWR82S16R9DRB12
QUANTITY
RWR82S16R9DRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR82S16R9DRB12
Internal Part NumberEIS-RWR82S16R9DRB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR82S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)16.9
Tolerance±0.5%
Power (Watts)1.5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.078" Dia x 0.312" L (1.98mm x 7.92mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR82S16R9DRB12
Related LinksRWR82S1, RWR82S16R9DRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR82S16R9DRB12 Details Description
Related parts for RWR82S16R9DRB12
IC OPAMP ZRO-DRFT 2.5MHZ SOT23-5 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 1% 1/4W MELF datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 6.3V X7R 0603 datasheet.pdf
CONN TERM SIAMEZE 18-34AWG .110 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS T/H datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 55POS PIN datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
Crystal 10.0000MHz 20ppm 8pF 300 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf