Vishay/Dale RWR82S16R9DRRSL
RWR82S16R9DRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR82S16R9DRRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 16.9 OHM 1.5W 0.5% AXIAL
Datasheet Download
RWR82S16R9DRRSL.pdf
Availability of RWR82S16R9DRRSL
QUANTITY
RWR82S16R9DRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR82S16R9DRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR82S16R9DRRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR82S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16.9
Tolerance±0.5%
Power (Watts)1.5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.078" Dia x 0.312" L (1.98mm x 7.92mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR82S16R9DRRSL
Related LinksRWR82S1, RWR82S16R9DRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR82S16R9DRRSL Details Description
Related parts for RWR82S16R9DRRSL
RES ARRAY 9 RES 22 OHM 10SIP datasheet.pdf
RES NTWRK 2 RES 20K OHM TO236-3 datasheet.pdf
IC FIFO 32768X18 10NS 64QFP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 25V 61A DIRECTFET L6 datasheet.pdf
CONN HEADER HI-SPEED DUAL 80POS datasheet.pdf
LED STRIP MNT 2 LEAD 5MM NYLON datasheet.pdf
RES SMD 180K OHM 0.1% 1/8W 0505 datasheet.pdf