Vishay/Dale RWR82S1R00BRRSL
RWR82S1R00BRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR82S1R00BRRSL
Brief Description
RES 1 OHM 1.5W 0.1% AXIAL
Datasheet Download
RWR82S1R00BRRSL.pdf
Availability of RWR82S1R00BRRSL
QUANTITY
RWR82S1R00BRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR82S1R00BRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR82S1R00BRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR82S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1.5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.078" Dia x 0.312" L (1.98mm x 7.92mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR82S1R00BRRSL
Related LinksRWR82S1, RWR82S1R00BRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR82S1R00BRRSL Details Description
Related parts for RWR82S1R00BRRSL
FUSE GLASS 2.5A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 60V 2.5A 8SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 12POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
TRANS NPN PREBIAS/PNP 0.6W 6TSOP datasheet.pdf
RECT BRIDGE FAST 3PHASE I4-PAC-5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
DIODE ZENER 75V 3W DO204AL datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
DIODE HYPERFAST 8A TO-262 datasheet.pdf