Vishay/Dale RWR82S1R00FSS73
RWR82S1R00FSS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR82S1R00FSS73
Brief Description
RES 1 OHM 1.5W 1% AXIAL
Datasheet Download
RWR82S1R00FSS73.pdf
Availability of RWR82S1R00FSS73
QUANTITY
RWR82S1R00FSS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR82S1R00FSS73
Internal Part NumberEIS-RWR82S1R00FSS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR82S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1
Tolerance±1%
Power (Watts)1.5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.078" Dia x 0.312" L (1.98mm x 7.92mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR82S1R00FSS73
Related LinksRWR82S1, RWR82S1R00FSS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR82S1R00FSS73 Details Description
Related parts for RWR82S1R00FSS73
CAP TANT 33UF 10V 10% RADIAL datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20SOIC datasheet.pdf
BOX S STEEL NAT 11.81"LX11.81"W datasheet.pdf
RES 82.5K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPST 15A 230V datasheet.pdf
ANT ROOTENNA 19DBI 8" MC datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W datasheet.pdf
RES SMD 4.12K OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf