Vishay/Dale RWR82S1R10FRRSL
RWR82S1R10FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR82S1R10FRRSL
Brief Description
RES 1.1 OHM 1.5W 1% AXIAL
Datasheet Download
RWR82S1R10FRRSL.pdf
Availability of RWR82S1R10FRRSL
QUANTITY
RWR82S1R10FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR82S1R10FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR82S1R10FRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR82S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.1
Tolerance±1%
Power (Watts)1.5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.078" Dia x 0.312" L (1.98mm x 7.92mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR82S1R10FRRSL
Related LinksRWR82S1, RWR82S1R10FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR82S1R10FRRSL Details Description
Related parts for RWR82S1R10FRRSL
CONV 20W 48V IN 5V OUT DC-DC SMT datasheet.pdf
CONN HEADER RT/A 26POS .100 30AU datasheet.pdf
FIXED IND 4.7NH 300MA 550 MOHM datasheet.pdf
IC FPGA 720 I/O 1759FCBGA datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 350V SCREW datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 10W datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 36POS TIN datasheet.pdf
MOD CBL 10FT REV STRAIGHT datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 85W datasheet.pdf