Vishay/Dale RWR82S1R10FSRSL
RWR82S1R10FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR82S1R10FSRSL
Brief Description
RES 1.1 OHM 1.5W 1% AXIAL
Datasheet Download
RWR82S1R10FSRSL.pdf
Availability of RWR82S1R10FSRSL
QUANTITY
RWR82S1R10FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR82S1R10FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR82S1R10FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR82S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.1
Tolerance±1%
Power (Watts)1.5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.078" Dia x 0.312" L (1.98mm x 7.92mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR82S1R10FSRSL
Related LinksRWR82S1, RWR82S1R10FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR82S1R10FSRSL Details Description
Related parts for RWR82S1R10FSRSL
CAP TANT POLY 220UF 6.3V 2917 datasheet.pdf
Connector Receptacle 22 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 51 OHM 0404 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 3A 125V datasheet.pdf
RES 11.8K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 133 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC AMP AUDIO CLASS D 24HSOP datasheet.pdf
IC FPGA 840 I/O 1932FBGA datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V 1.3NS 20PPM 2X2.5 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HDM W/FA SMPR131F194F G (CUTS) datasheet.pdf
AB 3102A SHL KIT 12S CAD OD datasheet.pdf