Vishay/Dale RWR82S1R10FSRSL
RWR82S1R10FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR82S1R10FSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.1 OHM 1.5W 1% AXIAL
Datasheet Download
RWR82S1R10FSRSL.pdf
Availability of RWR82S1R10FSRSL
QUANTITY
RWR82S1R10FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR82S1R10FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR82S1R10FSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR82S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.1
Tolerance±1%
Power (Watts)1.5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.078" Dia x 0.312" L (1.98mm x 7.92mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR82S1R10FSRSL
Related LinksRWR82S1, RWR82S1R10FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR82S1R10FSRSL Details Description
Related parts for RWR82S1R10FSRSL
IC MCU 16BIT 48KB FLASH 80LQFP datasheet.pdf
IC FIFO 8192X18 15NS 28DIP datasheet.pdf
IC LED Driver AC DC Offline Switcher Triac Dimming Lighting 8-VSSOP datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 100V Y5V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 300W datasheet.pdf
RES SMD 50 OHM 2% 40W 3737 datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M12 NYLON 58MM datasheet.pdf
ASSY VERT MINIPAK HDL RCPT 20S datasheet.pdf
RES SMD 9.1K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf