Vishay/Dale RWR82S3010FRS73
RWR82S3010FRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR82S3010FRS73
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 301 OHM 1.5W 1% AXIAL
Datasheet Download
RWR82S3010FRS73.pdf
Availability of RWR82S3010FRS73
QUANTITY
RWR82S3010FRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR82S3010FRS73
Internal Part NumberEIS-RWR82S3010FRS73
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR82S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)301
Tolerance±1%
Power (Watts)1.5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.078" Dia x 0.312" L (1.98mm x 7.92mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR82S3010FRS73
Related LinksRWR82S3, RWR82S3010FRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR82S3010FRS73 Details Description
Related parts for RWR82S3010FRS73
IDC CABLE - MSR26K/MC26G/MSR26K datasheet.pdf
SSD 1GB SCSI datasheet.pdf
IC INVERTER DUAL 8-INPUT 48TSSOP datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 500MA 125V datasheet.pdf
IC 3.3V PLL CLK-DRVR 52-TQFP datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Press-Fit datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 9A TO220AC datasheet.pdf
IGBT 1200V 300A 2270W MODULE datasheet.pdf
CONN RETAINER 2POS 7.92MM datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 15V datasheet.pdf
CONN PLUG 29POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf