Vishay/Dale RWR82S3010FSS70
RWR82S3010FSS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR82S3010FSS70
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 301 OHM 1.5W 1% AXIAL
Datasheet Download
RWR82S3010FSS70.pdf
Availability of RWR82S3010FSS70
QUANTITY
RWR82S3010FSS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR82S3010FSS70
Internal Part NumberEIS-RWR82S3010FSS70
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR82S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)301
Tolerance±1%
Power (Watts)1.5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.078" Dia x 0.312" L (1.98mm x 7.92mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR82S3010FSS70
Related LinksRWR82S3, RWR82S3010FSS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR82S3010FSS70 Details Description
Related parts for RWR82S3010FSS70
RES 15 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
TXRX REGISTERED OCT 3ST 20TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 47.5 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS PIN datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
381 TB PLUGGABLE PLUG datasheet.pdf
RES SMD 64.2 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 0.70PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf