Vishay/Dale RWR82S3160FSB12
RWR82S3160FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR82S3160FSB12
Brief Description
RES 316 OHM 1.5W 1% AXIAL
Datasheet Download
RWR82S3160FSB12.pdf
Availability of RWR82S3160FSB12
QUANTITY
RWR82S3160FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR82S3160FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR82S3160FSB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR82S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)316
Tolerance±1%
Power (Watts)1.5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.078" Dia x 0.312" L (1.98mm x 7.92mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR82S3160FSB12
Related LinksRWR82S3, RWR82S3160FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR82S3160FSB12 Details Description
Related parts for RWR82S3160FSB12
IC BUS-INTERFACE LATCH 56-TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS .100 SGL STR SMD datasheet.pdf
RES 220 OHM 20W 5% TO220 datasheet.pdf
CA,62.5,12F,OFNP,MPO datasheet.pdf
TRIMMER 5K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
IC AMP AUDIO CLASS B RDBS17P datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf
RES SMD 62K OHM 0.1% 1/4W 1210 datasheet.pdf