Vishay/Dale RWR82S3240FSB12
RWR82S3240FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR82S3240FSB12
Brief Description
RES 324 OHM 1.5W 1% AXIAL
Datasheet Download
RWR82S3240FSB12.pdf
Availability of RWR82S3240FSB12
QUANTITY
RWR82S3240FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR82S3240FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR82S3240FSB12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR82S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)324
Tolerance±1%
Power (Watts)1.5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.078" Dia x 0.312" L (1.98mm x 7.92mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR82S3240FSB12
Related LinksRWR82S3, RWR82S3240FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR82S3240FSB12 Details Description
Related parts for RWR82S3240FSB12
Connector Receptacle 31 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES SMD 133 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
IC EEPROM 8KBIT 10MHZ 8SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 210NH 45A 0.53 MOHM datasheet.pdf
CAP POLYMER 10UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 17A D2PAK datasheet.pdf
RES SMD 0.3 OHM 1/2W 2516 WIDE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 35POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X6MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 47POS INLINE PIN datasheet.pdf
7MM PIN datasheet.pdf