Vishay/Dale RWR82S3610FSBSL
RWR82S3610FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR82S3610FSBSL
Brief Description
RES 361 OHM 1.5W 1% AXIAL
Datasheet Download
RWR82S3610FSBSL.pdf
Availability of RWR82S3610FSBSL
QUANTITY
RWR82S3610FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR82S3610FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR82S3610FSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR82S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)361
Tolerance±1%
Power (Watts)1.5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.078" Dia x 0.312" L (1.98mm x 7.92mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR82S3610FSBSL
Related LinksRWR82S3, RWR82S3610FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR82S3610FSBSL Details Description
Related parts for RWR82S3610FSBSL
RIVET PUSH 0.433" NYLON BLACK datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRANSISTOR 8SMD datasheet.pdf
IC SSR 36V SMART 10-POWERSOIC datasheet.pdf
CONN HEADER BRKWY 14POS VERT GOL datasheet.pdf
RES 6.19K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 252K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN SL IDT OPT G GOLD 8POS datasheet.pdf
Connector Socket 28 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 18POS GOLD datasheet.pdf