Vishay/Dale RWR82S3740FSB12
RWR82S3740FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR82S3740FSB12
Brief Description
RES 374 OHM 1.5W 1% AXIAL
Datasheet Download
RWR82S3740FSB12.pdf
Availability of RWR82S3740FSB12
QUANTITY
RWR82S3740FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR82S3740FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR82S3740FSB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR82S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)374
Tolerance±1%
Power (Watts)1.5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.078" Dia x 0.312" L (1.98mm x 7.92mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR82S3740FSB12
Related LinksRWR82S3, RWR82S3740FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR82S3740FSB12 Details Description
Related parts for RWR82S3740FSB12
RES SMD 20K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 35.7 OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
PHOTOTRANSISTOR 800NM 3MM datasheet.pdf
IC DIFF BUS TRANSRECEIVER 8-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
IC AUDIO PROCESSOR DGTL 64-TQFP datasheet.pdf
LED XPE RED 62LM SMD datasheet.pdf
SENS PROX CAP M18 PNP NO 2M datasheet.pdf
FIXED IND 680UH 130MA 8.76 OHM datasheet.pdf
DEMO BOARD FOR LTC2970 datasheet.pdf
BUZZER MAGNETIC 12V 12.6MM SMD datasheet.pdf
IC DDR 256MB 166MHZ 2.5V 60BGA datasheet.pdf