Vishay/Dale RWR82S3920FSS73
RWR82S3920FSS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR82S3920FSS73
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 392 OHM 1.5W 1% AXIAL
Datasheet Download
RWR82S3920FSS73.pdf
Availability of RWR82S3920FSS73
QUANTITY
RWR82S3920FSS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR82S3920FSS73
Internal Part NumberEIS-RWR82S3920FSS73
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR82S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)392
Tolerance±1%
Power (Watts)1.5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.078" Dia x 0.312" L (1.98mm x 7.92mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR82S3920FSS73
Related LinksRWR82S3, RWR82S3920FSS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR82S3920FSS73 Details Description
Related parts for RWR82S3920FSS73
RES SMD 59K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TUBE PVC 0AWG 300V BLK (8.81MM) datasheet.pdf
TRANS NPN 500V 5A TO-220F datasheet.pdf
RES SMD 330K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CAP THIN FILM 18PF 25V 0603 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 6A 125V datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 20V 10% 1206 datasheet.pdf
IC SRAM 72MBIT 600MHZ 165FBGA datasheet.pdf
TRIMMER 10 OHM 1W PC PIN datasheet.pdf
RES 82.7 OHM 1/2W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 68PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 10% 250V RADIAL datasheet.pdf