Vishay/Dale RWR82S3R32FPBSL
RWR82S3R32FPBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR82S3R32FPBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.32 OHM 1.5W 1% AXIAL
Datasheet Download
RWR82S3R32FPBSL.pdf
Availability of RWR82S3R32FPBSL
QUANTITY
RWR82S3R32FPBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR82S3R32FPBSL
Internal Part NumberEIS-RWR82S3R32FPBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR82S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.32
Tolerance±1%
Power (Watts)1.5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.078" Dia x 0.312" L (1.98mm x 7.92mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR82S3R32FPBSL
Related LinksRWR82S3, RWR82S3R32FPBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR82S3R32FPBSL Details Description
Related parts for RWR82S3R32FPBSL
CONN EDGECARD 184POS .050 SMD datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPDT 16TQFN datasheet.pdf
LED YELLOW-GRN CLEAR 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 150W datasheet.pdf
1W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE datasheet.pdf
FIXED IND 75NH 80MA 4 OHM SMD datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 300MA 1.17 OHM datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V 1.3NS 30PPM 3.2X5 datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 5% 15V 2214 datasheet.pdf
KEY SW 2NC datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 200MA 2.4 OHM datasheet.pdf