Vishay/Dale RWR82S3R32FRBSL
RWR82S3R32FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR82S3R32FRBSL
Brief Description
RES 3.32 OHM 1.5W 1% AXIAL
Datasheet Download
RWR82S3R32FRBSL.pdf
Availability of RWR82S3R32FRBSL
QUANTITY
RWR82S3R32FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR82S3R32FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR82S3R32FRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR82S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.32
Tolerance±1%
Power (Watts)1.5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.078" Dia x 0.312" L (1.98mm x 7.92mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)