Vishay/Dale RWR82S4R99BSB12
RWR82S4R99BSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR82S4R99BSB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 4.99 OHM 1.5W 0.1% AXIAL
Datasheet Download
RWR82S4R99BSB12.pdf
Availability of RWR82S4R99BSB12
QUANTITY
RWR82S4R99BSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR82S4R99BSB12
Internal Part NumberEIS-RWR82S4R99BSB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR82S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.99
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1.5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.078" Dia x 0.312" L (1.98mm x 7.92mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR82S4R99BSB12
Related LinksRWR82S4, RWR82S4R99BSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR82S4R99BSB12 Details Description
Related parts for RWR82S4R99BSB12
IC MPU SUPERVISORY CIRCUIT 8SOIC datasheet.pdf
RIVET PUSH 0.240" NYLON BLACK datasheet.pdf
CONN FERRULE UNINSUL 300 MCM datasheet.pdf
RES 20.5K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 3POS SKT datasheet.pdf
CAP CER 20PF 440VAC SL RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 35POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DP3T datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 190POS .050 SMD datasheet.pdf