Vishay/Dale RWR82S5110FMB12
RWR82S5110FMB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR82S5110FMB12
Brief Description
RES 511 OHM 1.5W 1% AXIAL
Datasheet Download
RWR82S5110FMB12.pdf
Availability of RWR82S5110FMB12
QUANTITY
RWR82S5110FMB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR82S5110FMB12
Internal Part NumberEIS-RWR82S5110FMB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR82S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)511
Tolerance±1%
Power (Watts)1.5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.078" Dia x 0.312" L (1.98mm x 7.92mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR82S5110FMB12
Related LinksRWR82S5, RWR82S5110FMB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR82S5110FMB12 Details Description
Related parts for RWR82S5110FMB12
RELAY SSR 1A 12VDC SIP PC MNT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
RES 427 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 31.6K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSHRINK 30/10MM-15M datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 32POS GOLD datasheet.pdf
MINITEK SHRD STACKING HDR datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 2.5V datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.1V 1.25W DO214AC datasheet.pdf