Vishay/Dale RWR82S56R2FSBSL
RWR82S56R2FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR82S56R2FSBSL
Brief Description
RES 56.2 OHM 1.5W 1% AXIAL
Datasheet Download
RWR82S56R2FSBSL.pdf
Availability of RWR82S56R2FSBSL
QUANTITY
RWR82S56R2FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR82S56R2FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR82S56R2FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR82S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)56.2
Tolerance±1%
Power (Watts)1.5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.078" Dia x 0.312" L (1.98mm x 7.92mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR82S56R2FSBSL
Related LinksRWR82S5, RWR82S56R2FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR82S56R2FSBSL Details Description
Related parts for RWR82S56R2FSBSL
SURGE SUPP THYRISTOR 58V TO-92 datasheet.pdf
IC PROGRAM 4.800V RESET SOT23-5 datasheet.pdf
IC DETECTOR PREC RF PWR TSOT23-6 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP TANT 0.15UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
SCR FAST SW 200V 150A TO200AB datasheet.pdf
CABLE 13POS .100 JUMPER 4.7 INCH datasheet.pdf
KIT PROMO PRISM 12/11 datasheet.pdf
CAP FILM 0.03UF 5% 2000VDC AXIAL datasheet.pdf