Vishay/Dale RWR82S5760FSBSL
RWR82S5760FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR82S5760FSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 576 OHM 1.5W 1% AXIAL
Datasheet Download
RWR82S5760FSBSL.pdf
Availability of RWR82S5760FSBSL
QUANTITY
RWR82S5760FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR82S5760FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR82S5760FSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR82S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)576
Tolerance±1%
Power (Watts)1.5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.078" Dia x 0.312" L (1.98mm x 7.92mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR82S5760FSBSL
Related LinksRWR82S5, RWR82S5760FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR82S5760FSBSL Details Description
Related parts for RWR82S5760FSBSL
3300 OHM THERMISTOR datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS VERT 7.62MM datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 430 OHM 1206 datasheet.pdf
TOOL HAND CRIMP 10-22AWG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EYELET datasheet.pdf
MAXI PV .008SPG 75AU 22-26 L datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 128POS WALL MT PIN datasheet.pdf
RES 30.1 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
CABLE CONN TWIN 3POLE datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 20A 125V datasheet.pdf