Vishay/Dale RWR82S5R11FRS73
RWR82S5R11FRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR82S5R11FRS73
Brief Description
RES 5.11 OHM 1.5W 1% AXIAL
Datasheet Download
RWR82S5R11FRS73.pdf
Availability of RWR82S5R11FRS73
QUANTITY
RWR82S5R11FRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR82S5R11FRS73
Internal Part NumberEIS-RWR82S5R11FRS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR82S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.11
Tolerance±1%
Power (Watts)1.5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.078" Dia x 0.312" L (1.98mm x 7.92mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR82S5R11FRS73
Related LinksRWR82S5, RWR82S5R11FRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR82S5R11FRS73 Details Description
Related parts for RWR82S5R11FRS73
CAP ALUM 6800UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 330 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC DAC 12BIT VOLT OUT SER 8-UMAX datasheet.pdf
27P MTA100 CONN ASSY ON TAPE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 25W datasheet.pdf
RES 3.61K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS INLINE SCKT datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 500W datasheet.pdf
CONN PLUG 30POS INLINE PIN datasheet.pdf