Vishay/Dale RWR82S6R81FRB12
RWR82S6R81FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR82S6R81FRB12
Brief Description
RES 6.81 OHM 1.5W 1% AXIAL
Datasheet Download
RWR82S6R81FRB12.pdf
Availability of RWR82S6R81FRB12
QUANTITY
RWR82S6R81FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR82S6R81FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR82S6R81FRB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR82S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)6.81
Tolerance±1%
Power (Watts)1.5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.078" Dia x 0.312" L (1.98mm x 7.92mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR82S6R81FRB12
Related LinksRWR82S6, RWR82S6R81FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR82S6R81FRB12 Details Description
Related parts for RWR82S6R81FRB12
CONN EDGECARD 12POS .100 WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 27 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
SPEAKER HORN 10W VAC PLASTIC datasheet.pdf
ROUND SPACER #6 PVC 1.27MM datasheet.pdf
1.5MM WTB HDR BLK /CAP T&R datasheet.pdf
RES ARRAY 19 RES 220K OHM 20SOIC datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
CONN PLUG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W datasheet.pdf