Vishay/Dale RWR82S6R81FSS70
RWR82S6R81FSS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR82S6R81FSS70
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 6.81 OHM 1.5W 1% AXIAL
Datasheet Download
RWR82S6R81FSS70.pdf
Availability of RWR82S6R81FSS70
QUANTITY
RWR82S6R81FSS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR82S6R81FSS70
Internal Part NumberEIS-RWR82S6R81FSS70
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR82S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.81
Tolerance±1%
Power (Watts)1.5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.078" Dia x 0.312" L (1.98mm x 7.92mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR82S6R81FSS70
Related LinksRWR82S6, RWR82S6R81FSS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR82S6R81FSS70 Details Description
Related parts for RWR82S6R81FSS70
CAP ALUM 6800UF 20% 25V SNAP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
IC DSP FIXED-POINT 688FCBGA datasheet.pdf
IC OPAMP GP 95KHZ RRO 14TSSOP datasheet.pdf
RES 5.75K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 930mA (Flash) Camera Flash 16-DSBGA (2.12x2.50) datasheet.pdf
RES 15 OHM 8W 0.01% TO220 datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CAP MICA 150PF 5% 4KV SMD datasheet.pdf