Vishay/Dale RWR82S7500FSS73
RWR82S7500FSS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR82S7500FSS73
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 750 OHM 1.5W 1% AXIAL
Datasheet Download
RWR82S7500FSS73.pdf
Availability of RWR82S7500FSS73
QUANTITY
RWR82S7500FSS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR82S7500FSS73
Internal Part NumberEIS-RWR82S7500FSS73
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR82S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)750
Tolerance±1%
Power (Watts)1.5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.078" Dia x 0.312" L (1.98mm x 7.92mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR82S7500FSS73
Related LinksRWR82S7, RWR82S7500FSS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR82S7500FSS73 Details Description
Related parts for RWR82S7500FSS73
RES SMD 1.37KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 0.68 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 10NS 32SOJ datasheet.pdf
MOD POWER ENTRY W/FILTER 6A M80 datasheet.pdf
CAP MICA 82PF 5% 500V 1210 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 5 OHM 5% 225W datasheet.pdf
RES 130K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 15POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
750 TB SOC RA POKA-YOKE datasheet.pdf
RES 9.53 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf