Vishay/Dale RWR82S7500FSS73
RWR82S7500FSS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR82S7500FSS73
Brief Description
RES 750 OHM 1.5W 1% AXIAL
Datasheet Download
RWR82S7500FSS73.pdf
Availability of RWR82S7500FSS73
QUANTITY
RWR82S7500FSS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR82S7500FSS73
Internal Part NumberEIS-RWR82S7500FSS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR82S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)750
Tolerance±1%
Power (Watts)1.5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.078" Dia x 0.312" L (1.98mm x 7.92mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR82S7500FSS73
Related LinksRWR82S7, RWR82S7500FSS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR82S7500FSS73 Details Description
Related parts for RWR82S7500FSS73
RES 6.04K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED GRN DIFF 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES 47 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
OPTOISO 1.5KV 2CH OPEN COL 16DIP datasheet.pdf
RES SMD 5.1K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 0.68UF 10% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.3V 1W DO216 datasheet.pdf
FFC 0.5 TYPE D 43 CKTS LGT 203 datasheet.pdf
WDK LD/35 12VDC RD TP- datasheet.pdf