Vishay/Dale RWR82S7R68FRBSL
RWR82S7R68FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR82S7R68FRBSL
Brief Description
RES 7.68 OHM 1.5W 1% AXIAL
Datasheet Download
RWR82S7R68FRBSL.pdf
Availability of RWR82S7R68FRBSL
QUANTITY
RWR82S7R68FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR82S7R68FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR82S7R68FRBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR82S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)7.68
Tolerance±1%
Power (Watts)1.5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.078" Dia x 0.312" L (1.98mm x 7.92mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR82S7R68FRBSL
Related LinksRWR82S7, RWR82S7R68FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR82S7R68FRBSL Details Description
Related parts for RWR82S7R68FRBSL
CONN EDGECARD 130PS .100 DIP SLD datasheet.pdf
BOX ABS ALMOND 5.62"L X 3.25"W datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 15POS 3.81MM datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.5M OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
DIODE ZENER 2.7V 350MW SOT23-3 datasheet.pdf
CONN MOD JACK 10P10C VERT UNSHLD datasheet.pdf
ROUND SPACER M3.3 STEEL 5MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.1V 200MW SOD323 datasheet.pdf