Vishay/Dale RWR82S8R06FRB12
RWR82S8R06FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR82S8R06FRB12
Brief Description
RES 8.06 OHM 1.5W 1% AXIAL
Datasheet Download
RWR82S8R06FRB12.pdf
Availability of RWR82S8R06FRB12
QUANTITY
RWR82S8R06FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR82S8R06FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR82S8R06FRB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR82S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)8.06
Tolerance±1%
Power (Watts)1.5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.078" Dia x 0.312" L (1.98mm x 7.92mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR82S8R06FRB12
Related LinksRWR82S8, RWR82S8R06FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR82S8R06FRB12 Details Description
Related parts for RWR82S8R06FRB12
TERM BLOCK PLUG 8POS STR 7.62MM datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 14-16 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
IC FLASH 64MBIT 120NS 56TSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 4POS datasheet.pdf
RES 7.87K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
RES 1.4K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 178 TYPED 22POS datasheet.pdf
EE XP-E AMBER datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V +/-12V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 5POS SKT datasheet.pdf