Vishay/Dale RWR82S8R66FRB12
RWR82S8R66FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR82S8R66FRB12
Brief Description
RES 8.66 OHM 1.5W 1% AXIAL
Datasheet Download
RWR82S8R66FRB12.pdf
Availability of RWR82S8R66FRB12
QUANTITY
RWR82S8R66FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR82S8R66FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR82S8R66FRB12
PackagingBulk
Resistance (Ohms)8.66
Tolerance±1%
Power (Watts)1.5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.078" Dia x 0.312" L (1.98mm x 7.92mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR82S8R66FRB12
Related LinksRWR82S8, RWR82S8R66FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR82S8R66FRB12 Details Description
Related parts for RWR82S8R66FRB12
RES SMD 28.7KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 11.8K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 3.9 OHM 5% 0.4W 0805 datasheet.pdf
PROGBL CONV DC-DC 10A OUT SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 200W datasheet.pdf
VHDM LITE 6R 10C SIGNAL END BP datasheet.pdf
CAP CER 1UF 35V X5R 0603 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100" datasheet.pdf
TERM RING INS LARGE WIRE datasheet.pdf
CAP FILM 3.3NF 5% 1400VDC RAD datasheet.pdf