Vishay/Dale RWR82S8R87FRRSL
RWR82S8R87FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR82S8R87FRRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 8.87 OHM 1.5W 1% AXIAL
Datasheet Download
RWR82S8R87FRRSL.pdf
Availability of RWR82S8R87FRRSL
QUANTITY
RWR82S8R87FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR82S8R87FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR82S8R87FRRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR82S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.87
Tolerance±1%
Power (Watts)1.5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.078" Dia x 0.312" L (1.98mm x 7.92mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR82S8R87FRRSL
Related LinksRWR82S8, RWR82S8R87FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR82S8R87FRRSL Details Description
Related parts for RWR82S8R87FRRSL
IC FPGA 160 I/O 208HQFP datasheet.pdf
RES SMD 27 OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC CTRLR HOT SWAP CPCI 20-SSOP datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE DPDT 1A 5V datasheet.pdf
CAP CER 5PF 630V NP0 1206 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 128POS SKT datasheet.pdf
Connector Socket 56 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES 0.4 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf