Vishay/Dale RWR82S9310FSS73
RWR82S9310FSS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR82S9310FSS73
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 931 OHM 1.5W 1% AXIAL
Datasheet Download
RWR82S9310FSS73.pdf
Availability of RWR82S9310FSS73
QUANTITY
RWR82S9310FSS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR82S9310FSS73
Internal Part NumberEIS-RWR82S9310FSS73
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR82S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)931
Tolerance±1%
Power (Watts)1.5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.078" Dia x 0.312" L (1.98mm x 7.92mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR82S9310FSS73
Related LinksRWR82S9, RWR82S9310FSS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR82S9310FSS73 Details Description
Related parts for RWR82S9310FSS73
CABINET 84" X 27" X 30.75" SAND datasheet.pdf
CBL RIBN 68COND 0.025 GRAY 100' datasheet.pdf
CARDEDGE 50POS DL .156 LOPRO BLK datasheet.pdf
RES SMD 3.9M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 25W datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 2KV X7R 2220 datasheet.pdf
RES 9.53K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 249 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 7.06K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
BRD SPT SNAP FIT/LOCK NYLN 5/16" datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS BOX MNT PIN datasheet.pdf