Vishay/Dale RWR82SR180FSRSL
RWR82SR180FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR82SR180FSRSL
Brief Description
RES 0.18 OHM 1.5W 1% AXIAL
Datasheet Download
RWR82SR180FSRSL.pdf
Availability of RWR82SR180FSRSL
QUANTITY
RWR82SR180FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR82SR180FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR82SR180FSRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR82S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.18
Tolerance±1%
Power (Watts)1.5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.078" Dia x 0.312" L (1.98mm x 7.92mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR82SR180FSRSL
Related LinksRWR82SR, RWR82SR180FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR82SR180FSRSL Details Description
Related parts for RWR82SR180FSRSL
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
LOCAL BUS 16 DIGITAL INPUTS datasheet.pdf
CONN HEADER 92POS 1MM GOLD SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 250W datasheet.pdf
RES 0.402 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 1A 120V datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 16POS GOLD datasheet.pdf
CAP FILM 0.011UF 5% 850VDC AXIAL datasheet.pdf